The Simpsons Couch Gag Michal Socha BrosFX

O autorze

Michał Socha (rocznik 1981) jest absolwentem grafiki warszawskiej ASP, którą ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku na specjalizacji Animacja. Mieszka, pracuje i tworzy w Warszawie. Jest autorem kilku krótkich filmów animowanych takich jak „Laska” , „Odlot” „Koncert” które zostały wyróżnione na Polskich i Międzynarodowych festiwalach m.in. Annecy International Animated Film Festival, Ottawa International Animation Festival , Cracow Film Festival. Od kilku lat specjalizuje się w tworzeniu efektów specjalnych i animacji na potrzeby produkcji kinowej i telewizyjnej. Obecnie współtworzy z braćmi – Kubą Sochą i Bartkiem Sochą, studio animacji BrosFX. W studio powstała m.in. animowana czołówka do serialu amerykańskiej produkcji “Filary Ziemi” oraz Couch Gag z “The Simpsons”.

Couch Gag – The Simpsons

Każdy odcinek kultowej kreskówki Matta Groeninga “The Simpsons” otwiera tak zwany Couch Gag – krótkie, mniej lub bardziej pomysłowe intro. Każde kończy się słynną sceną, kiedy cała rodzina Simpsonów radośnie wskakuje na kanapę przed telewizor. Powstało ich bardzo dużo, a tworzyła je cała śmietanka światowej animacji, ilustracji czy grafiki m.in. Guillermo del Toro, Bill Plympton i John Kricfalusi czy Banksy. Obecnie do tej śmietanki dołączył również Michał Socha z BrosFX.

Michał posiada w Stanach swojego przedstawiciela i on postarał się o kontakt z twórcami kultowego serialu “The Simpsons”. Zanim jednak zaczęła się praca nad filmem, trzeba było przedstawić kilka naprawdę mocnych pomysłów na scenariusz i parę dobrych rozwiązań graficznych. Droga do finalnego efektu była długa i niełatwa. Całość powstała w stylistyce  filmu: „Laska”  Michała Sochy, bo takie były sugestie producentów na samym początku. Praca przy tym filmie była dużym wyzwaniem.

Studio BrosFX spędziło dwa miesiące nad samą animacją, a nad całym projektem około pięciu miesięcy.

Praca nad animacja przebiegała na podstawie ściśle określonego planu, który Studio musiało sobie narzucić. W pierwszej kolejności powstały koncepty postaci i teł, projekty kolorystyczne, mnóstwo rysunków i szkiców. Szkielet filmu powstał w technice 3D. Efekt końcowy to jednak wynik ręcznej animacji.

Linki:

www.michalsocha.com
„Chick” Animation
www.facebook.com/Michal_Socha
www.brosfx.com
www.facebook.com/BrosFX
couch gag